Szyfrowanie danych

Jak się chronić przed negatywnymi skutkami utraty pendrive czyli przejściem  danych w niepowołane ręce? Jak zaszyfrować dane na pendrive?

Statystyki pokazują, iż jednym z najczęściej gubionych nośników danych jest dysk przenośny USB (pendrive).

Nośniki te ze względu na swoje bardzo małe rozmiary oraz ciemne barwy łatwo się gubią. Wartość samego pendrive może nie jest największa, ale dane mogą być bezcenne. Zagubienie poufnych danych prywatnych lub firmowych może być tragiczne w skutkach dla (byłego) posiadacza pendrive’a.

Jak się chronić?

Z pomocą przychodzi szyfrowanie danych (szyfrowanie dysków).

Polecamy TrueCrypt. Jest to bardzo dobry darmowy program do szyfrowania danych. Program ten potrafi szyfrować całe dyski, partycje, bądź tworzyć wirtualne szyfrowane wolumeny dyskowe. Nowa wersja zapewnia możliwość tworzenia ukrytych zaszyfrowanych systemów, których wykrycie, (przy spełnieniu pewnych zasad), staje się praktycznie niemożliwe

szyfrowanie danych

Pojedyncze zaszyfrowane wolumeny mogą być zapisywane w postaci pliku na dysku twardym (bądź na pendrive). Program Truecrypt umożliwia także zaszyfrowanie całej partycji systemowej.

Siła algorytmu szyfrującego, to długość klucza 256 bit, protokoły AES, Serpent, Twofish, AES-Twofish, AES-Twofish-Serpent, Serpent-AES, Serpent-Twofish-AES, Twofish-Serpent – zapewniają mocne szyfrowanie danych. Możliwe jest także szyfrowanie  kaskadowe tzn. szyfrowanie danych po kolei kilkoma algorytmami, co zapewnia ekstremalny poziom bezpieczeństwa.

Program poprawnie rozkłada operacje szyfrowania/deszyfrowana na wiele rdzeni procesora, co zapewnia dużą wydajność.

truecrypt2
Widok kreatora szyfrowania partycji/dysków

(uwaga: operacje na partycjach wymagają przynajmniej średniej wiedzy w zakresie informatyki, czynności które wykonujesz – na twoją własną odpowiedzialność)

Darmowy program do szyfrowania danych TrueCrypt do  ściągnięcia http://www.truecrypt.org/downloads.

2 myśli nt. „Szyfrowanie danych”

  1. Niestety są już programy instalowane w MBR potrafiące przechytrzyć True Crypta, jeśli chodzi o zaszyfrowanie całej partycji wraz z systemem. Firma pracuje nad nową wersją.

  2. To fakt – z reguły tak jest że jak coś startuje wcześniej to może mieć kontrolę nad czymś co startuje później (np. może zczytać klucz szyfrujący a następnie go odtworzyć, ale wymaga to startu z podaniem klucza w dowolnej postaci). Nie wiem czy wogóle można w 100% zabezpieczyć przed czymś takim. Niemniej zabezpieczenie jest raczej skutecznie przy kradzieży komputera czy pojedynczego nośnika.

Dodaj komentarz