Serwery proxy, anonimowość w sieci

Serwery proxy, to serwery pośredniczące.

Ich zadaniem jest buforowanie żądań skierowanych do innych serwerów.

Buforowanie (jeśli czas odpowiedzi od serwera proxy jest odpowiednio krótki) umożliwia „przyśpieszenie” pobierania fragmentów strony. Działa to tak, że nasza przeglądarka pobiera elementy stron z serwera proxy, a nie z serwera docelowego. Jeśli serwer proxy niedawno pobrał dany element strony (np. obrazek, arkusz styli, pliki flash) to „odda” go naszej przeglądarce. Jeśli serwer proxy nie ma zbuforowanego pliku, to pobierze plik z serwera źródłowego zapisze w buforze i „odda” go naszej przegladarce.

Niektóre serwery proxy dodatkowo spełniają funkcje „anonimizujące”. Dzięki zastosowaniu anonimizującego serwera proxy, serwer źródłowy nie dowie się iż to my otwieramy stronę. Dzięki buforowaniu nasz adres IP jest podmieniany adresem IP serwera proxy. Serwery anonimizujące (elite proxy) umożliwiają „ukrycie” informacji o nas, czyli o naszym adresie IP, używanej przeglądarce, systemie operacyjnym.

Na tej stronie znajdziesz świeżą listę serwerów proxy.

Jak skonfigurować przegladarkę do używania serwera proxy?

Firefox:  Narzędzia > Opcje > Zaawansowane > Sieć > Ustawienia

proxy_firefox

Internet Explorer 6: Narzędzia > Połączenia > Ustawienia Sieci LAN

proxy_ie6

————-

Anonimowość w sieci

Wspominając o zupełnie anonimowym surfowaniu nie można pominąć super programu XeroBank. Jest to zmodyfikowana wersja przeglądarki Firefox korzystająca z szeregu anonimowych serwerów proxy. Umożliwia to routing cebulowy (protokół i system serwerów proxy Tor).

anonimowość w sieci
wynik testu na anonimowość w sieci

Program zapewniający anonimowość w sieci XeroBank do pobrania stąd

Podczas instalacji jako typ używanej sieci wybieramy Tor (darmowa ale wolniejsza usługa).

Dodaj komentarz