Gdzie się podział Outlook Express w Windows Vista i 7?

Gdzie się podziały programy pocztowe w Windows 7?

Kilka słów o Windows Mail w Vista i Outlook Express w XP i braku klienta poczty  w Windows 7.

Windows Vista nie zawiera programu Outlook Express. Zamiast niego jest Windows Mail nazwany Poczta systemu Windows.

Jakie opcje oferuje? Dlaczego poczta w Windows Vista jest znacznie lepsza od starszego oprogramowania? (nie jest to artykuł sponsorowany)

Najpoważniejszą wadą programu Outlook Express w XP jest fakt ograniczenia wielkości pojedynczego pliku poczty do 2 GB. Jest to bardzo poważna wada. Program przechowuje emaile danego folderu (np. Skrzynka Odbiorcza) w postaci pojedynczego pliku. Program ten w zasadzie nie zmienił się poważnie od wielu lat. Dwugigabajtowa wielkość skrzynki pocztowej która 7 lat temu (premiera Windowsa XP) była wystarczająca do większości celów obecnie jest znacznym problemem.

Po osięgnięciu maksymalnej wielkości pliku poczty 2GB (np. folderu Skrzynka Odbiorcza, lub Elementy Wysłane) Outlook Express przestaje przyjmować emaile ulegając awarii i nie informuje o tym użytkownika. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób aktywnych operujących multimediami i firm, gdzie ilość poczty otrzymywana na osobę jest znaczna. Wady tej nie ma „pełna” wersja programu o nazwie Outlook.

Ponadto: uszkodzenie pliku 2GB pliku poczty jest również bardzo prawdopodobne podczas przerwania procesu „kompaktowania”. Kompaktowanie, to  proces odzyskiwania miejsca po skasowaniu maili. Jeśli skasowane maile były umiejscowione w środku pliku poczty zawierającego wszystkie nasze maile, to ich skasowanie nie powoduje odzyskania miejsca.  Kompaktowanie usuwa puste miejsce po skasowanych mailach, zmniejszając plik poczty. Jeśli przypadkowo bądź siłowo przerwiemy ten czasochłonny proces, to doprowadzimy do uszkodzenia pliku poczty.

Jak sprawdzić wielkość pliku poczty?

Kilkamy prawym klawiszem w Outlook Express na dowolnym folderze poczty (np.  Skrzynka Odbiorcza). Następnie klikamy Właściwości. Wyskakuje nam takie okienko:

outlook_express_polozenie_pliku_poczty

Kopiujemy to co jest zaznaczone na czerwono i przechodzimy do tego folderu (np. wklejamy wprost do Start>Uruchom).  Obserwując wielkości poszczególnych plików widzimy jaką objętość zajmuje każdy folder Outlooka Expressa.

Można na XP bezpiecznie używać programu Outlook Express, ale bezwzględnie należy pamiętać o limicie 2GB na Skrzynkę Odbiorczą i inne foldery, orazi o tym że nie wolno przerywać procesu kompaktowania poczty (i najlepiej zbyt często z tego nie korzystać).  Bezpieczeństwo możemy też zwiększyć tworząc większą ilość folderów (np. o nazwach naszych kontrahentów, nadawców, znajomych, przedziałów czasowych i przenosząc poszczególne maile.

Vista Windows Mail (domyślny program pocztowy w Windows Vista) tak jak  Outlook (nie Express)- jest zbudowany inaczej. Przechowuje emaile w folderach  – bezpeczniej. Każdy folder (np. Skrzynka Odbiorcza) jest folderem na dysku twardym, a każdy pojedynczy email jest pojedynczym plikiem z rozszerzeniem eml. Uszkodzenie pojedynczego pliku nie powoduje uszkodzenia całej skrzynki pocztowej.  Ponadto skasowanie pojedynczego emaila jest równoznaczne ze skasowaniem pliku z dysku, co oznacza że nie tracimy miejsca, oraz nie musimy niczego kompaktować.

windows_mail

W Windows 7 nie ma programu pocztowego dostarczanego wraz z systemem operacyjnym. Microsoft umożliwia ściągnięcie za pomocą Windows Live programu Windows Live Mail, ale wymaga to rejestracji w Microsoft.

Dodaj komentarz