Komputer nie widzi nowego dysku

Sytuacja dosyć standardowa:  mamy nowy dysk podłączony do komputera. Komputer  nie widzi dysku.

Co zrobić żeby komputer zobaczył nasz dysk?

Może być wiele przyczyn tej sytuacji.

Jeśli komputer nie widzi dysku i jest to dysk ATA (pATA) i na jednej tasiemce są podpięte 2 urządzenia, to (oczywiście) jedno musi być urządzeniem typu Master, drugie musi być ustawione na Slave. Robi się to zworkami na dysku – na obudowie są odpowiednie oznaczenia. W samym biosie muszą być włączone odpowiednie kanały ATA (domyślnie są włączone).

Jeśli komputer nie widzi dysku, jest to dysk SATA i podczas instalacji Windows nie widać go, to przed instalacją Windows musimy mieć w BIOS wyłączony (disabled) tryb SATA native mode, niestety Windows często nie widzi dysku bez wyłączonej tej opcji. (Częsta sytuacja np. na laptopach przy instalacji XP tam gdzie była Vista).

Jeśli dokładamy nowy dysk do komputera z Windows i nadal nie widać dysku w eksploratorze plików (w BIOS jest widoczny, natomiast widać go w menedżerze urządzeń) to musimy go „zainicjować”.

Klikamy -> Start-> Ustawienia->Panel sterowania-> Narzędzia administracyjne->Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami

Musimy odnaleźć nasz dysk i go „zainicjować” – odpowiednia komenda pod prawym przyciskiem myszy.

Po zainicjowaniu, możemy też podzielić nowy dysk na partycje i je sformatować.

13 myśli nt. „Komputer nie widzi nowego dysku”

  1. Dzięki za porady. Krótko, zwięźle i na temat. Już się zacząłem załamywać, że mój nowy dysk jest sptolony…

  2. Zakupiłem zewnętrzny HDD 1,5 TB firmy WD .System po podłączeniu kieszeni niby coś zobaczył, zainstalował sterowniki i na pasku z prawej pojawiła się ikonka umożliwiająca bezpieczne odłączenie dysku.
    W MS Vista w zarządzaniu dyskami tez pojawia się DYSK tyle ze pisze NIE ZAINICJONOWANY poczym próbuje go inicjować wyskakuje okienko do wyboru MBR I GPT naciskam obojętne co i wyskakuje „Urządzenie nie jest gotowe”.
    NO I KTO -wie co robić dalej?

  3. cześć problem mam z dyskiem HDD cavir 500gb wd5000aaks sata II 16M prawdopodobnie padł jest na gwaranci ale ja chciałem odzyskać moje zdjęcia z niego czy jest szansa i jaka po podpięciu do drugiego kompa go nie widzi

  4. grzes118@tlen.pl proszę o pomoc. cześć problem mam z dyskiem HDD cavir 500gb wd5000aaks sata II 16M prawdopodobnie padł jest na gwaranci ale ja chciałem odzyskać moje zdjęcia z niego czy jest szansa i jaka po podpięciu do drugiego kompa go nie widzi

  5. zajebista porada, 100% dzieki za mała pomoc w dojsciu do czegos!! potem juz inaczej zrobilem ale i tak dziekx

  6. mam 250Gb sata odłoczyłem go od kompa bo chciałem coś poprzesyłać i ani tam ani tu nie dziala nigdzie go niewidzi co robić?

Dodaj komentarz